top of page

Sterydy - czym tak naprawdę są?

  • Zdjęcie autora: blond_medicine_life
    blond_medicine_life
  • 8 lip 2020
  • 3 minut(y) czytania

Sterydy jest to grupa leków podobnych do kortykosteroidów. W tym momencie pewnie niektórzy zadali sobie kolejne pytanie, no dobra ale czym są te tajemnicze kortykosteroidy? Już tłumaczę ;) Otóż kortykosteroidy są to nasze własne hormony które są produkowane w gruczole, który leży jak czapeczka przykrywając górny biegun naszych nerek - mowa o nadnerczach. W nadnerczach (a dokładniej w ich korze) są poszczególne piętra (fachowo warstwy;)) w których są produkowane STERYDY.


Mają one masę obowiązków w naszym organizmie. Aby przybliżyć ich wartość wspomnę tylko że ich nadmiar bądź niedobór może powodować takie zespoły jak zespół Addisona czy Cushinga (jak będziecie chcieli to opisze je w kolejnym wpisie).


Wracając do ich zadań na rysunku macie pokazane owe piętra ;) i który gdzie jest produkowany i czym zawiaduje.





MINERALOKORTYKOSTEROIDY- z których pierwsze skrzypce gra ALDOSTERON-jest on zarówno strażnikami naszej gospodarki wodno-elektrolitowej i tym samym również odgrywa rolę w regulacji naszego ciśnienia krwi.


Jak?


W dużym skrócie, gdy w naszym organizmie, a dokładniej gdy w naszych nerkach

(w tym wpisie przyjmiemy sobie, że są one tak jakby czujnikiem naszego organizmu zarówno wychwytującym zmianę taką jak zmniejszona objętość płynu w naczyniach do niej dopływających jak i na obniżony poziom sodu (bardzo ważnego pierwiastka odgrywającego rolę w kontrolowaniu ilości wody w naszym organizmie, której poziom chcemy utrzymać na stałym poziomie bo jak wiemy równowaga musi być zachowana ;)).


Gdy do naszego czujnika (jakim są nerki) dopływa za mała objętość krwi, bądź sodu w moczu, który jest tu produkowany nasze nerki wkraczają do akcji!

W odpowiedzi na ten sygnał wytwarzają reninę - jest to enzym, który przyspiesza zachodzenie reakcji, która w tym przypadku pociągnie za sobą kolejne, które koniec końców doprowadzą do powstania naszego ALDOSTERONU- ma on wpływ na hamowanie utraty naszej cennej wody wraz z moczem (tak jakby ułatwia wysysanie jej z kanalików nerkowych na drodze produkcji moczu w nerkach, dzięki czemu więcej wody zostaje w naszym organizmie, a nasz mocz jest bardziej zagęszczony ;))

To właśnie powoduje wzrost objętości płynu w naszych naczyniach - wzrost ciśnienia jak i zapobiega odwodnieniu.








GLIKOKORTYKOSTEROIDY-produkowane są zarówno w warstwie pasmowatej i siatkowatej. Do tej grupy należy KORTYZOL, znany wam pewnie jako hormon stresu ;). Odpowiada m.in. za glikemię- tzn ma wpływ na poziom glukozy w naszej krwi. Kortyzol powoduje zwiększenie jej stężenia, co jest wskazane w reakcji na stres, ponieważ jest jedzeniem m.in dla naszych mięśni, które muszą być gotowe do ucieczki przed wściekłym psem ;) (stąd jego nazwa ;)). Kortyzol potęguje również działanie adrenaliny i noradrenaliny (inne hormony stresu-produkowane w rdzeniu nadnerczy), a także przyspiesza akcje serca. Dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z naszą przykładową ucieczką ;).




Ma również inne właściwości takie jak np.: działanie przeciwzapalne, czyli inaczej mówiąc hamuje aktywność naszego układu odpornościowego dlatego często jest stosowany w leczeniu chorób autoimmunizacyjnych

(w których nasz układ immunologiczny jest nad aktywny)

odpowiada on również za utrzymanie sodu w organizmie na stałym poziomie podobnie jak aldosteron.


Dlaczego?


Już wyjaśniam. Kortyzol reaguje z wewnątrzkomórkowym receptorem dla glikokortykoidów, oprócz tych receptorów łączy się on również z receptorami dla innych hormonów steroidowych, takich jak: androgeny, estrogeny, progesteron i mineralokortykoidy

(Jego struktura chemiczna sprawia, że jest bardziej giętki niż aldosteron, dlatego aldosteron już nie ma takich super mocy;))

Pozwala mu to na połączenie się z receptorem dla aldosteronu co powoduje, że działa identycznie jak sam aldosteron.






ANDROGENY-inaczej hormony płciowe o budowie steroidowej.

Są nimi ANDROSTENDION, dehydroepiandrostendion (DHEA), dihydrotestosteron (DHT) oraz TESTOSTERON.

Podobnie do glikokortykosteroidów są produkowane zarówno w warstwie pasmowatej i siatkowatej. Jednak nadnercza nie są ich głównym producentem u mężczyzn pełnią ją również jądra a dokładniej ich komórki Leyidga,

natomiast u kobiet w mniejszym stopniu jajniki.


Hormony androgenowe jak możecie zobaczyć występują u obu płci, jednakże zdecydowanie większe znaczenie pełnią u mężczyzn, ponieważ są one związane z rozwojem i kształtowaniem się męskich narządów płciowych już w czasie życia płodowego i wytwarzaniem wtórnych cech płciowych takich jak sylwetka, owłosienie czy rozkład tkanki tłuszczowej czy łatwiejsze budowanie masy mięśniowej. Właśnie chęć posiadania postury herkulesa skłania mężczyzn do brania testosteronu.




Jednak przewlekle podwyższony poziom testosteronu po i w trakcie takiej "kuracji" skutkuje poniższymi zmianami w wyglądzie i nie tylko.


U zdrowych mężczyzn testosteron podawany z zewnątrz powoduje zahamowanie wydzielania hormonów takich jak LH czy FSH produkowanych przez przysadkę mózgową - naszą szefową, która kontroluje wydzielanie naszego własnego testosteronu.

Powodując również zahamowanie spermatogenezy- prowadząc nawet do bezpłodności.





Mam nadzieje że wielu z wam rozjaśniłam ten jakże obszerny temat. Zachęcam jednocześnie do dyskusji i zadawania pytań :)



Comentários


SUBSCRIBE EMAIL

  • blond_medicine_life

Thanks for submitting!

bottom of page